Конституція Російської Федерації про охорону праці. Вона визначає основні права і свободи громадян в політичній і соціально-економічного життя суспільства, є основою для розробки законодавчих і нормативних актів.
У Конституції записано, що в Російській Федерації охороняються працю і здоров'я людей (ст. 7.2).
В нашій державі кожен має право на працю в умовах, що відповідають вимогам безпеки і гігієни (ст. 37.3). Конституцією гарантовано право людей на відпочинок. Працює по трудовому договору гарантуються встановлені федеральним законом тривалість робочого часу, вихідні та святкові дні, оплачувану щорічну відпустку (ст. 37.5).
У разі хвороби, інвалідності, втрати годувальника для виховання дітей, а також за віком гарантовано соціальне забезпечення (ст. 39.1).
У статті 41.1 зазначено про право кожного на охорону здоров'я і медичну допомогу. Приховування посадовими особами фактів та обставин, що створюють загрозу для життя і здоров'я людей, тягне за собою відповідальність згідно з федеральним законом (ст. 41.3).
Стаття 42 гарантує право громадян сприятливе навколишнє середовище, достовірну інформацію про її стан і на відшкодування шкоди, заподіяної їх здоров'ю через екологічного правопорушення.
Федеральний закон "Про основи охорони праці в Російській Федерації". Даний закон набрав чинності 17 липня 1999 р ньому вказані правові основи регулювання відносин в області охорони праці між роботодавцями і працівниками на підприємствах усіх форм власності.
Розглянуто основні напрямки державної політики в галузі охорони праці:
забезпечення пріоритету збереження життя і здоров'я працівників;
прийняття і реалізація федеральних законів та інших нормативних правових актів Російської Федерації, законів та інших нормативних правових актів суб'єктів Російської Федерації про охорону праці, а також федеральних цільових, галузевих цільових та територіальних цільових програм поліпшення умов і охорони праці;
державне управління охороною праці;
державний нагляд і контроль за дотриманням вимог охорони праці;
сприяння громадському контролю за дотриманням прав і законних інтересів працівників у галузі охорони праці;
розслідування нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань;
захист законних інтересів працівників, що постраждали від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, а також членів їх сімей на основі обов'язкового соціального страхування працівників від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань;
встановлення компенсацій за важку роботу і роботу з шкідливими або небезпечними умовами праці, неусувними при сучасному технічному рівні виробництва та організації праці;
координація діяльності в галузі охорони праці, діяльності в галузі охорони навколишнього природного середовища та інших видів економічної та соціальної діяльності;
поширення передового вітчизняного та зарубіжного досвіду роботи з поліпшення умов і охорони праці;
участь держави у фінансуванні заходів щодо охорони праці;
підготовка та підвищення кваліфікації спеціалістів з охорони праці;
організація державної статистичної звітності про умови праці, про виробничий травматизм, професійної захворюваності та про їх матеріальні наслідки;
забезпечення функціонування єдиної інформаційної системи охорони праці;
міжнародне співробітництво в галузі охорони праці;
проведення ефективної податкової політики, стимулюючої створення безпечних умов праці, розробку та впровадження безпечних техніки і технологій, виробництво засобів індивідуального та колективного захисту працівників;
встановлення порядку забезпечення працівників засобами індивідуального та колективного захисту, а також санітарно-побутовими приміщеннями і пристроями, лікувально-профілактичними засобами за рахунок коштів роботодавців.
Закон дає право працівникам на працю в умовах, що відповідають вимогам охорони праці, забороняє використання праці жінок і осіб молодше вісімнадцяти років, а також осіб з медичними протипоказаннями на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці.
Розглянуто обов'язки роботодавців щодо забезпечення здорових і безпечних умов праці. Викладено порядок фінансування заходів щодо поліпшення умов і охорони праці, а також зазначено, що працівники не повинні фінансувати такі заходи. Названі органи державного і громадського контролю за додержанням законодавства про охорону праці. Перераховано права державних інспекторів праці та відповідних органів професійних спілок або інших уповноважених працівниками представницьких органів.
Передбачена відповідальність осіб, винних у порушенні вимог охорони праці, невиконання зобов'язань по охороні праці, зазначених у колективних договорах і угодах, трудових договорах (контрактах), або перешкоджають діяльності представників органів державного нагляду і контролю за дотриманням вимог охорони праці, а також громадського контролю.
Трудовий кодекс Російської Федерації. Він введений в дію з 1 лютого 2002 року і регулює трудові відносини людей. Кодекс містить досить докладний тлумачення законодавства з охорони праці.
У розділі I "Загальні положення" кодексу визначені завдання трудового законодавства - встановлення державних гарантій трудових прав і свобод громадян, створення сприятливих умов праці, захист прав та інтересів працівників і роботодавців. Вказані основні завдання трудового законодавства - створення необхідних правових умов для досягнення оптимального узгодження інтересів сторін трудових відносин, інтересів держави, а також правове регулювання трудових відносин та інших безпосередньо пов'язаних з ними відносин. Розглянуто трудові відносини, їх боку, підстави для виникнення таких відносин, а також основні права і обов'язки працівника і роботодавця.
У розділі II "Соціальне партнерство в сфері праці" наведені загальні поняття соціального партнерства, його принципи, форми і органи. Відображено порядок ведення колективних переговорів між працівниками і роботодавцями, принципи врегулювання можливих розбіжностей. Визначено порядок розробки та реєстрації колективного договору, його зміст, терміни дії, вказані органи контролю за виконанням колективного договору. Закріплено право працівників на участь в управлінні організацією та вказані його основні форми. Передбачена відповідальність за ухилення від участі в колективних переговорах або ненадання інформації, необхідної для ведення колективних переговорів і здійснення контролю за дотриманням колективного договору, а також за порушення або невиконання колективного договору або угоди.
У розділі III "Трудовий договір" кодексу дано поняття трудового договору, вказані його боку, зміст і терміни, на які він може бути укладений. Встановлено порядок укладення трудового договору, його зміни або припинення. Гарантований захист персональних даних працівника, передбачена відповідальність за порушення норм, що регулюють їх обробку і захист.
Розділ IV присвячений робочому часу. Тут обумовлена його нормальна тривалість, вказані особливості регулювання трудових відносин при скороченому робочому дні, роботі за межами нормальної тривалості робочого часу, а також при різних режимах роботи.
У розділі V "Час відпочинку" перераховані загальнодержавні неробочі святкові дні, наведені види часу відпочинку, встановлені порядок надання перерв в роботі і їх тривалість, обумовлені випадки залучення до роботи у вихідні, святкові та неробочі дні. Вказані види відпусток і особливості їх надання.
У розділі VI кодексу, присвяченому оплаті і нормування праці, встановлені основні державні гарантії з оплати праці працівників, мінімальна заробітна плата і передбачені умови підвищення рівня її реального змісту. Вказані порядок, місце і терміни її виплати, а також особливості оплати праці на різних етапах трудової діяльності і в залежності від виду, часу, умов виконання робіт, кваліфікації виконавця. Викладено основні принципи нормування праці.
У розділі VII визначені різні випадки надання гарантій і компенсацій працівникам, в тому числі направленим у службові відрядження, виконуючим державні або суспільні обов'язки, що поєднують роботу з навчанням, при розірванні трудового договору та ін.
У розділі VIII "Трудової розпорядок. Дисципліна праці" зазначено, що правила внутрішнього трудового розпорядку організації є локальним нормативним актом, який повинен відповідати Трудовому кодексу РФ. Наведено види заохочень та стягнень, роз'яснено порядок їх застосування.
Розділ IX "Професійна підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації працівників" визначає права і обов'язки роботодавця щодо підготовки і перепідготовки кадрів, а також право працівників на професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації.
Розділ X "Охорона праці" містить основні поняття охорони праці та основні напрямки державної політики в галузі охорони праці. Зазначено, що вимоги охорони праці обов'язкові для виконання юридичними і фізичними особами при здійсненні ними будь-яких видів діяльності. Викладено обов'язки роботодавця щодо забезпечення безпечних умов і охорони праці, обов'язки працівника в області охорони праці.
У статті 217 розділу X кожної організації чисельністю понад 100 працівників запропоновано створювати службу охорони праці або вводити посаду спеціаліста з охорони праці. При чисельності працівників 100 і менше рішення про створення служби охорони праці або введення посади спеціаліста з охорони праці повинен приймати роботодавець, який також може укладати договір з відповідними фахівцями або організаціями.
Стаття 220 гарантує право працівника на працю при дотриманні вимог безпеки і гігієни. Стаття 221 зобов'язує роботодавця забезпечити працівників засобами індивідуального захисту при роботі в шкідливих і (або) небезпечних умовах, а також на роботах, виконуваних в особливих температурних умовах або пов'язаних із забрудненням. Стаття 222 наказує працівникам, які виконують роботи в шкідливих умовах, безкоштовно видавати за встановленими нормами молоко або інші рівноцінні харчові продукти, а в особливо шкідливих умовах - профілактичне харчування. Стаття 223 зобов'язує роботодавця відповідно до вимог охорони праці обладнати санітарно-побутові приміщення (для прийому їжі, надання медичної допомоги, відпочинку в робочий час і ін.), А стаття 224 - переводити працівників на легшу роботу за станом здоров'я відповідно до медичного висновком. Стаття 225 наказує всім працівникам організації, в тому числі її керівника, проходити навчання і перевірку знань з охорони праці. У статті 226 визначено джерела фінансування заходів щодо поліпшення умов і охорони праці. Статті 227 ... 231 присвячені особливостям розслідування та обліку нещасних випадків на виробництві.
У розділі XI відображені обов'язки сторін трудового договору щодо відшкодування шкоди, заподіяної однією стороною іншій.
Розділ XII кодексу присвячений особливостям регулювання праці окремих категорій працівників. Зокрема, жінок, осіб з сімейними обов'язками, осіб у віці до 18 років, керівника організації та членів колегіального виконавчого органу організації, працівників транспорту, педагогічних працівників та ін.
У розділі XIII кодексу зазначено, що захист трудових прав і законних інтересів працівників повинні виконувати органи державного нагляду і контролю за дотриманням трудового законодавства, професійні спілки. Можлива також самозахист. Перераховано органи державного нагляду і контролю, основні права і обов'язки державних інспекторів праці, роз'яснено особливості самозахисту трудових прав працівників і захисту цих прав професійними спілками, а також визначена відповідальність осіб, які порушують трудове законодавство.
силу У розділі XIV вказані термін введення в дію Трудового кодексу, порядок і термін введення розміру мінімальної заробітної плати, перелік втратили законодавчих актів, а також особливості застосування законів та інших нормативних правових актів.
Система стандартів безпеки праці (ССБТ). Одне з найбільш ефективних профілактичних засобів, що сприяють зниженню рівнів виробничого травматизму та професійної захворюваності, - обов'язкове використання на виробництві державних стандартів безпеки праці.
Системі стандартів безпеки праці присвоєно шифр 12 (рис. 4.1). Вона складається з підсистем (класифікаційних груп) з шифрами від 0 до 9.
Стандарти системи безпеки можна поділити на три рівні.
Стандарти першого рівня (підсистема 0) є основні документи (ГОСТи), що охоплюють фундаментальні питання системи в цілому (завдання, цілі та структуру підсистеми, термінологію, впровадження і контроль, класифікацію небезпечних і шкідливих виробничих факторів та ін.).
Стандарти другого рівня (підсистема 1) встановлюють норми і загальні вимоги, що забезпечують безпеку праці по кожному небезпечному і шкідливому виробничому фактору, визначають характер його дії на організм людини.
Стандарти третього рівня (підсистеми 2 ... 5) містять загальні вимоги безпеки до виробничих процесів, технологічного устаткування, засобів захисту працюючих, будівель і споруд.
Стандарти системи безпеки відносять до нормативно-технічних документів вищої якості, і вони діють на рівні законів. Вони підлягають обов'язковому перегляду через кожні п'ять років з метою внесення змін, обумовлених розвитком науки і техніки. Якщо відсутні корективи, то термін дії стандарту продовжують.

Мал. 4.1. Структура позначення стандартів ССБТ



Корисна інформація: